למה חשוב להתעקש על קנאביס אורגני?

למה חשוב להתעקש על קנאביס אורגני?

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

החדירה של הגידולים האורגניים לתעשיית הקנאביס העולמית היא אחד הטרנדים העולמיים המובילים כיום, בייחוד כשמדובר בקנאביס לצרכים רפואיים. בישראל, התחום נמצא עדיין בחיתוליו ולמעשה, בטר היא החלוצה היחידה עד כה שמקפידה על גידולים בשיטות אורגניות. כיצד האורגני משתלט על התחום ומה היתרונות שבמגמה זו – במאמר שלפניכם.

על-פניו הסיפור הזה לא אמור להפתיע איש: אם החקלאות האורגנית מקבלת מעמד גבוה בצריכת הפירות והירקות בארץ ובעולם, מדוע הדבר לא מתרחש בצריכת קנאביס? ובכל זאת, רק בעת האחרונה רואים כיצד שיטות גידול אורגניות פרצו את גבולות חוות הגידול הקטנות בעולם ועברו למגדלים הגדולים. אפשר להסביר את העיכוב בתופעה בחוסר מודעות רחב בקרב משתמשים ומטופלים באשר להשלכות השימוש בקנאביס לא אורגני (עוד ניגע בזה בהמשך), בשיטות גידול יקרות יותר ובתפיסות מוטעות שונות ומיושנות של מגדלים.

אבל התמונה הזו משתנה במהירות. קנאביס אורגני הפך למצרך מבוקש בשוק הקנאביס, הודות למודעות הולכת וגדלה של צרכנים לנוהלי הגידול הלא בטוחים בתעשייה. ככל שתעשיית הקנאביס הרפואי גדלה בשנים האחרונות, הביקוש לקנאביס איכותי ובטוח גדל איתה. כתוצאה מכך, חולים רבים מבקשים כעת קנאביס אורגני מהספקים שלהם, ודואגים יותר ויותר באשר לנוכחותם האפשרית של כימיקלים אסורים וחומרים סינטטיים בקנאביס 'רגיל' ולא אורגני.

בטר - לא מתפשרים על איכות הקנאביס

מהו בעצם קנאביס אורגני?

העיקרון שבבסיס שיטת הגידול האורגנית הוא העשרה של מצע הגידול במיקרואורגניזמים מועילים שמטייבים את מצע הגידול, מרחיקים מיקרואורגניזמים מזיקים (פתוגנים) ועוזרים לצמח לקלוט יותר בקלות את המינרלים ממצע הגידול. זאת, מתוך תפיסה הגורסת כי ככל שהצמח גדל בצורה הדומה ביותר לטבע, כך הוא יהיה חזק ובריא יותר ויהיה נתון פחות לפגיעת מזיקים ומחלות.

יחד עם זאת, קיים הרבה בלבול לגבי מהו קנאביס מגידול אורגני. על מנת להיות אורגניים באמת, מגדלים אורגניים משתמשים רק בדשנים וחומרי הדברה שמקורם מהטבע.

פרופיל הגידולים האורגניים של בטר

במהלך 12 שנות פעילותה של חברת בטר, השקענו משאבים רבים בשיפור ובהשבחת היכולות האורגניות של החברה, כך שהיום אנחנו גאים לומר כי האיכות של הטיפול האורגני לא נופלת ואף משופרת מזו של השיטות הקונבנציונליות. להלן כמה מהמהלכים המרכזיים שאנחנו מבצעים על מנת לשמור את הגידולים על טהרת האורגני:

  1. חומרי הדברה: אנחנו עושים שימוש בהדברה ביולוגית בהיקף גדול (שימוש בחרקים מועילים). בנוסף אנחנו מבצעים טיפולים בחומרים טבעיים בלבד ולא בחומרים מסונתזים. חומרים אלה מתפרקים יותר מהר, פחות פוגעים בסביבה ולכן גם השאריתיות שלהם בצמח נמוכה יותר. לדוגמה, שימוש באקריות טורפות (סוג של עכביש קטן) שטורפות אקריות קורים מזיקות, ובצרעות טפיליות שפוגעות בכנימות עלה.
  2. חומרי דישון: הזנת הצמח מתבססת על שימוש בחומרים טבעיים בלבד שמקורם מהצומח או ממחצבים טבעיים. יש לציין כי בשונה מגידולים אחרים, בגידולי קנאביס רפואי בישראל אסור להשתמש בחומרים שמקורם מהחי, נתון שמעצים את האתגר לספק אלטרנטיבה שאינה כימית. כמו כן, אנחנו משתמשים בטכניקות נוספות על מנת למקסם את יתרונות החומרים הטבעיים. לדוגמא- הכנה של תה קומפוסט עשיר במיקרואורגניזמים אירוביים וחומרי הזנה.
  3. הקפדה על אגרוטכניקה, לרבות שמירה על חממות סגורות, אטומות ונקיות, בעלות כניסות כפולות, בנוסף להקפדה על נהלי סניטציה. כל זאת לשם הפחתת כניסה של מזיקים לחממה ולשם הקטנת הסיכון מזיהום חיצוני.

5 היתרונות המובילים של קנאביס אורגני

יבולים משופרים
אחת הדאגות העיקריות של מגדלים מסחריים היא החשש מתפוקה מופחתת בגידול אורגני. עם זאת, הניסיון שלנו מלמד כי זה לא המקרה. הפילוסופיה שמנחה אותנו היא "רק תנו לצמח לגדול". כלומר, תספקו לו את התנאים המועדפים עליו, בייחוד אם הם אורגניים, ותקבלו עושר באיכות ובכמות. הסיבה המרכזית היא כי דשנים אורגניים שזמינים מסחרית, אמצעי גידול ותוספים השתפרו מאוד עם השנים. תוסיפו לכך את ההבנה כיצד להשתמש בהם בצורה הטובה ביותר, ותקבלו שיטות גידול אורגניות איכותיות, הן בהיבט של הכמות והן בהיבט של איכות הגידולים.

גידול קנאביס לצרכים רפואיים

עוצמה מוגברת
כמו כל צמח, גם לקנאביס יש דרישות ספציפיות ומורכבות מאוד לגידול אופטימלי, והתאמה לדרישות אלו בצורה מדויקת ככל האפשר מאפשרת לצמחים למצות את מלוא הפוטנציאל שלהם. בשנים האחרונות הידע בגידולים אורגניים בקנאביס השתכלל עד כדי כך שהיום אנחנו יודעים להגיד מה הם הצרכים של הצמח וכיצד ניתן לייצר עבורו את הסביבה המתאימה לו בדיוק רב.

יתרון נוסף בשימוש בדישון בחומרים אורגניים על פני חומרים קונבנציונאליים הוא בקיומם של יסודות שיכולים לספק יתרונות נוספים לקנאביס, גם אם הם אינם מסווגים כחיוניים באופן מסורתי ואינם קיימים בחומרים הקונבנציונאליים, והדבר משפיע באופן ישיר על אפקט השימוש והעוצמה של המוצר הסופי.

שיפור טעם וארומה
קנאביס מגידול אורגני נחשב לבעל טעם וארומה משופרים לעומת קנאביס שגדל באופן קונבנציונאלי מאותן הסיבות שתוארו לעיל. מכיוון שסביבת הגידול מותאמת לצמיחה נמרצת ובריאה, צמחי הקנאביס יכולים לייצר כמויות אופטימליות של טרפנואידים וקנבינואידים.

טרפנים וטרפנואידים הם התרכובות הארומטיות המעניקות לקנאביס ולצמחים רבים אחרים את ניחוחם. עשרות מתרכובות אלו קיימות בקנאביס, ואחראיות להעניק לזן טעמים וארומה משתנה, בין אם מתוקה, הדרית, חריפה או דמוית אורן. ככל שהטרפנים והטרפנואידים שופעים יותר, כך המוצר הסופי יהיה ריחני ומלא יותר.

מאחר וקנאביס בגידול אורגני אינו מכיל חומרי הדברה סינתטיים הנהוגים בשיטות גידול מסחריות קונבנציונליות, הטעם הכללי והארומה שלו אינם מושפעים מתוספים מלאכותיים אלה.

מיקרוביום עשיר יותר
היבט נוסף של גידול קנאביס אורגני המשפר את היבול, הטעם והעוצמה הוא עושר המיקרואורגניזמים במצע הגידול. תערובות מצע גידול אורגניות הן מערכות אקולוגיות חיות מורכבות בפני עצמן, המכילות שפע של חיידקים, פטריות ואורגניזמים מיקרוסקופיים אחרים. מנגד, הסביבה הסטרילית הנמצאת בשיטות שאינן אורגניות אינה מאפשרת את אותה רמת המורכבות.

כמות משמעותית של מחקרים בנושא קנאביס וגידולים חשובים אחרים הוכיחה כי ליצירת מיקרוביום עשיר בקרקע יש יתרונות רבים. הדבר ממריץ צמיחה ומסייע במניעת מחלות של השורשים. הכנת סביבת הגידול לפני השימוש מאפשרת לשפע של פטריות ומיקרואורגניזמים מועילים אחרים להתבסס בה ולתרום לגידולים עצמם.

צמצום הנזק הסביבתי והבריאותי
שימוש בחומרי דישון והדברה אורגניים ובדשנים מפחית באופן משמעותי את ההשפעה הסביבתית השלילית ביחס לחומרים מקבילים כימיים וסינתטיים. ראשית, משום שייצור חומרי דישון והדברה אורגניים מצריכים לרוב פחות עיבוד מאשר מקביליהם הקונבנציונליים. שנית, משום שיש אינדיקציות לכך שחומרים כימיים וסינתטיים מזהמים את הקרקע וחודרים למי התהום יותר מחומרים אורגניים. כאשר הם מרוססים מהאוויר, החומרים הכימיים מהווים פוטנציאל לפגיעה בבריאות התושבים מסביב.

לבסוף, צריכה ארוכת טווח בשיטת גידול קונבנציונלית היא בעלת השפעה מצטברת ארוכת טווח על גופנו. הדבר נכון לצריכת פירות וירקות, והוא נכון במיוחד בצריכת קנאביס, צמח ללא קליפה שלא ניתן לשטוף אותו ואשר משפיע על מוחנו.

Better-logo

חברת בטר היא מחברות גידול הקנאביס הרפואי הוותיקות והמוכרות בישראל, המספקת ללקוחותיה חווית קנאביס רפואי הטבעית והטהורה ביותר.

הצטרפו לקהילת בטר וקבלו ראשונים את כל המידע והעדכונים