קנאביס רפואי לפוסט טראומה: לקחת פסק זמן

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

מחקרים מצביעים על כך שבין 5 ל-10 אחוזים מהאנשים יחוו בחייהם תגובת דחק פוסט טראומטית. מה שבמשך שנים ארוכות נתפס כבעיה מומצאת הפך בעשורים האחרונים לבעיה רפואית מוכרת. גם לנו בבטר יש נגיעה אישית לנושא – מנכ"ל החברה, קובי מולכו, סובל בעצמו מפוסט טראומה והקנביס הרפואי מאפשר לו לקחת פסק זמן מהתסמונת המוכרת.

PTSD, תסמונת המוכרת בשם: 'תגובת דחק פוסט טראומטית' (ובקצרה: 'פוסט טראומה'), היא הפרעת חרדה (לעיתים קרובות כרונית) שלפי הערכות, לוקה בה ברמות שונות כ-10% מהאוכלוסייה. כמו ששמה מרמז הטריגר להופעת התסמונת הוא מאורע מחולל טראומטי שנחרת אצל מי שלוקה בה ובמסגרת ההפרעה הוא חווה שוב ושוב את אותו אירוע באופן עוכר שלווה שמקשה עליו לתפקד ואפילו לישון (מטופלים רבים מדווחים שהחלק הכי קשה בפוסט טראומה הוא ההתמודדות עם החלומות שמהדהדים את האירוע הקשה ולעיתים חוזרים על עצמם מדי לילה).

לא רק הלומי קרב

התופעה המוכרת ביותר של פוסט טראומה בישראל היא מה שנהוג לכנות 'הלם קרב'. בישראל יש אלפי לוחמים לשעבר שחוו אירועים קשים במסגרת השירות הצבאי ופיתחו תגובה פוסט טראומטית, או 'הלם קרב'. למעשה, בגלל הפרסום הרב של התופעה, רבים רואים 'בהלם קרב' מונח נרדף לפוסט טראומה. האמת שונה – פוסט טראומה אינה רק בעיה שפוקדת חיילים לשעבר. קורבנות אלימות ואלימות מינית, נפגעי תאונות ואסונות טבע, ילדים שעברו השפלה ובמקרים רבים אפילו אירועים שעשויים להיראות מהצד כמינוריים, אך נחוו מצד מי שנפגע באופן סובייקטיבי כמשמעותיים, עלולים לייצר הפרעה פוסט טראומטית.

למרות המחקר הרב בשנים האחרונות, הרפואה המודרנית לא תמיד מצליחה לתת מענה טוב למי שסובל מהתופעה ולא כל החולים מגיבים לתרופות הפסיכיאטריות. החדשות הטובות הן שלצד הפתרונות שמציעות חברות התרופות, הרבה מאוד אנשים שסובלים מפוסט טראומה מטופלים באמצעות קנביס רפואי ומדווחים על שיפור ניכר במצבם. אחד מאותם פוסט טראומטיים שהטיפול בקנביס רפואי חולל שינוי חיובי משמעותי בחייו הוא מנכ"ל חברת בטר, קובי מולכו.

לקובי, איש משפחה בן 37 ואב לשתי בנות, יש סיפור אישי לא פשוט שנוגע בלב העניין, כפי שהעיד לאחרונה בפרק בסדרה "דוקותיים" של כאן.

 

הקנביס עזר להירדם

כמו הרבה פוסט טראומטיים אחרים גם קובי לא אובחן במשך תקופה ארוכה. אחרי הצבא הסתובב הרבה בעולם ובין היתר הגיע לג'מייקה ושם הבין בפעם הראשונה שקנאביס יכול להיות הפתרון להתמודדות עם התסמונת ולסייע בהרדמות. מייד אחר כך חזר לארץ ובאותה תקופה התחיל הקשר עם בטר שהחלה את צעדיה הראשונים כחברת קנאביס רפואי צעירה בישראל.

קו אחרון לטיפול

מכאן אפשר להבין את הקשר הרגשי החזק שיש לנו לאנשים הסובלים מפוסט טראומה. לכן, לצד השקעות במחקר ובפיתוח של זני קנביס רפואי שמקלים את חייהם של ילדים אוטיסטים, חולי אפילפסיה ועוד מצבים רפואיים אחרים, ניתנת תשומת לב רבה לתמיכה ולעזרה לסובלים מפוסט טראומה.

אולם לצערנו, למרות שפוסט טראומה נחשבת כהתוויה רפואית מוכרת לטיפול בקנביס רפואי, מבחינת המערכת מדובר בטיפול של קו אחרון והדרך לקבלת מרשם קשה.

עוזרים לפוסט טראומטיים

לאורך השנים שמרה בטר על קשר אדוק עם מטופלים הסובלים מפוסט טראומה ונעזרה בעדויות שלהם על מנת לשפר את התאמת הזנים לצרכיהם הספציפיים. כך, עולה כי שימוש בזני אינדיקה (כשהפופולארי מביניהם הוא ה-PK) עוזרים בהפחתת לחץ וחרדה, תורמים לשינה עמוקה ומרגיעים את השרירים. ובנוסף, אנחנו ממליצים לשלב את הטיפול עם זני CBD שתורמים לרוגע, הרפיית שרירים, תחושת נינוחות ורגיעה.

Better-logo

חברת בטר היא מחברות גידול הקנאביס הרפואי הוותיקות והמוכרות בישראל, המספקת ללקוחותיה חווית קנאביס רפואי הטבעית והטהורה ביותר.

הצטרפו לקהילת בטר וקבלו ראשונים את כל המידע והעדכונים