סאטיבה או אינדיקה – מהו סוג הקנאביס המתאים עבורך?

סאטיבה או אינדיקה – מהו סוג הקנאביס המתאים עבורך?

שיתוף:

צמח הקנאביס מסווג לפי שתי קטגוריות ראשיות – סאטיבה ואינדיקה. כך זה בחלוקה המסורתית וכך גם לפי הרגולטור שמקפיד על החלוקה הזו. הגיע הזמן לעשות סדר בדברים, להבין מה ההבדל בין השניים, הערכים שכל אחד מהם מספק ומה מתאים לכל טיפול.

השאלה הראשונה שכל מטופל קנאביס שואל את עצמו הוא מבין המגוון העצום של זני הקנאביס, מה הוא הזן המתאים לו ביותר? בשנים האחרונות התשובה הופכת למורכבת יותר על רקע ההתפתחות העצומה בידע ובפיתוחים של צמח הקנאביס למטרות רפואיות. כדי לענות על השאלה הזו, נהוג להתחיל במיון סביב החלוקה לשתי משפחות של זנים – סאטיבה או אינדיקה.

ההבדל הראשון – הצורה החיצונית

בהיבט הבוטני קיימים הבדלים משמעותיים בין שתי הקטגוריות. בעוד שקנאביס האינדיקה מאופיינת במראה יותר "שמנמן", כלומר נמוך, צפוף ובעל עלים קצרים ורחבים, הסאטיבה הוא בעל גבעול גבוה, מבנה צר, ועלים דקים ומשוננים יותר.

אבל הבחירה בקטגוריה הנכונה לא נעשית על פי המראה החיצוני של הצמח (בעינינו שתי הקטגוריות יפיפיות), אלא בגלל השפעה המיוחסת לכל אחת מהקטגוריות.

גידול קנאביס לצרכים רפואיים

ההבדל השני – השפעה משתנה

אם הסאטיבה נחשבת כממריצה ומעוררת, מעוררת תאבון ויצירתיות ומפחיתה דיכאון, האינדיקה מוכרת כבעלת השפעה פיזית מרגיעה, מפחיתה חרדות, מרגיעה כאבים ומרדימה.

הסאטיבה מתאימה לשורה של בעיות רפואיות כמו חולי סרטן המטופלים בכימותרפיה, או בשימוש בתרופות שגורמות לירידה בתיאבון. בנוסף הסאטיבה טובה להתמודדות עם תופעות כמו מיגרנות, דיכאון, כאבים כרוניים ועוד.

לעומתה, האינדיקה לרוב ניתנת למטופלים הסובלים מכאבים שונים, הנגרמים ממחלות כמו טרשת נפוצה, פרקינסון, או כתוצאה מבעיות רפואיות המובילות לנוקשות בשרירים, או כאבים עצביים אחרים. האינדיקה פופולארית גם בקרב הסובלים מחרדות ומבעיות שינה בגלל תחושת ההקלה והעזרה בהרדמות שמתרחשות בעת נטילת צמח האינדיקה.

האפקט השונה בשימוש משפיע גם על אופן הצריכה. בעוד שזמן הצריכה המומלצת לסאטיבה הוא מהלך היום, את האינדיקה צורכים בעיקר בשימוש לילי, לפני השינה.

מהו מקור ההבדל בין סאטיבה לאינדיקה

כדאי לציין כי בשנים האחרונות מתחולל ויכוח עד כמה ההבדל המסורתי בין סאטיבה לאינדיקה אכן משקף את המציאות, בטח לאור ההכלאות הרבות שנעשו בין הזנים השונים ששיבשו חלוקה מסורתית זו. בנוסף, אין הבדל בתכולת הקנבינואידים (החומר המשפיע בצמח) בין סאטיבה לאינדיקה ובכל אחת מהקטגוריות נמצא אחוזים משתנים של THC ו-CBD.

ובכל זאת, קיימים הבדלים בין שתי הקטגוריות. מספר תאוריות מנסות להסביר זאת, אבל אולי הבולטת שבהן מתבססת על מחקרים עכשוויים מלמדים כי לטרפנים, אותן מולקולות שנמצאות בצמח ושעד כה יוחסו להן השפעה על הטעם והריח שלו, אחריות גם על יצירת 'אפקט הפמליה'. מאחר והרכב הטרפנים משתנה בין סאטיבה לאינדיקה, כך גם נוצר ההבדל בחוויה בין השניים. יחד עם זאת, יש לסייג ולומר כי מדובר במחקרים ראשוניים ועדיין רב הנסתר על הגלוי.

סאטיבה או אינדיקה – ההמלצה שלנו בבחירת הזן המתאים לכם

בחירה נכונה של הזן המתאים לכם כוללת מספר שלבים:

  1. אבחון הבעיה – הגדרת ההתוויה הרפואית הוא השלב הבסיסי, הצעד הראשון ממנו מתחילים. ללא הבנה מדויקת לבעיה ממנה סובלים יהיה זה בלתי אפשרי להתאים את הזן הנכון.
  2. אופי הזן – כאן נכנסת הבחירה בין סאטיבה לאינדיקה, בשקלול התכונות של כל אחת מהן וההתאמה להתוויה הרפואית.
  3. הרכב הקנבינואידים – לאחוזי ה-THC או ה-CBD – החומרים הפעילים המשפיעים על אפקט השימוש בצמח – השלכות משמעותיות על האפקט של הטיפול. ככלל, ההמלצה שלנו למתחילים היא להתחיל אחוזי THC נמוכים.
  4. ניסוי וטעייה – ההבנה שבסופו של יום, הודות ל'אפקט הפמליה' כל זן משפיע באופן אחר על כל משתמש, ההמלצה שלנו היא להתנסות באופן אחראי ומבוקר בכמה זנים ובאמצעות כך להחליט מהו הזן המתאים ביותר עבורכם לשימוש ארוך טווח.

המלצות אלו לא נועדו להחליף ייעוץ וליווי מקצועי על ידי איש מקצוע מורשה לכך.

Better-logo

חברת בטר היא מחברות גידול הקנאביס הרפואי הוותיקות והמוכרות בישראל, המספקת ללקוחותיה חווית קנאביס רפואי הטבעית והטהורה ביותר.

הצטרפו לקהילת בטר וקבלו ראשונים את כל המידע והעדכונים

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך