קנאביס רפואי לטיפול בפיברומיאלגיה: מה מדווחים המטופלים?

קנאביס רפואי לטיפול בפיברומיאלגיה: מה מדווחים המטופלים?

שיתוף:

פיברומיאלגיה וקנאביס

פיברומיאלגיה, או בשמה העברי 'דאבת השרירים', היא תסמונת המתאפיינת בכאבים כרוניים המתפשטת על פני חלקים נרחבים בגוף ולעיתים קרובות מלווה גם בעייפות ובמצב נפשי ירוד. הבשורות הטובות: יותר ויותר אנשים שסובלים מפיברומיאלגיה מדווחים כי טיפול בקנאביס רפואי יעיל בהקלת הכאב וסימפטומים נוספים של התסמונת.

תסמונת הפיברומיאלגיה הנה מצב רפואי מורכב ומתעתע, ומתאפיינת בדרך כלל בכאבי שרירים המלווים ברגישות יתר לכאב, עייפות ומצבי רוח. לרוב מדובר במצב כרוני שיש בו עליות ומורדות ודורש ממי שסובלים ממנה להסתגל למצב החדש.

רב הנסתר על הגלוי

למרות שעל פי הערכות כ-2% מהאוכלוסייה סובלת מהתסמונת, עדיין רב הנסתר על הגלוי ואפילו היום המנגנון של התסמונת והסיבות לפריצתה אינם ברורים עד הסוף. בשונה מכאבי שרירים אחרים בהם ניתן למצוא עדויות קליניות לפעילות דלקתית, אצל הסובלים מפיברומיאלגיה פעמים רבות אינם נושאים שום סימן פיזיולוגי חריג.

לכן, רק בשנת 1976 המצב הוכר כבעיה רפואית ולאורך תקופה ארוכה רופאים רבים חשבו שמדובר בבעיה פסיכוסומטית ולכן הושקעו מאמצים מועטים במציאת פתרון (למעשה עד היום קיימים גורמים בממסד הרפואי שמחזיקים בדעה כי מדובר בבעיה פסיכולוגית ולא פיזיולוגית). בשל העדר ממצאים פיזיולוגים האבחון של מי שסובל מפיברומיאלגיה מבוסס על העדות של המטופל.

הטיפול הקונבנציונאלי עצמו מתמקד בעיקר בהקלה על הסימפטומים באמצעות משככי כאבים חזקים ממשפחת המורפינים, וזאת בהעדר מידע על שורש המחלה. הטיפול התרופתי אמנם מקל על הכאב, אך גורר שלל תופעות לוואי שמקשים על התפקוד השוטף של המטופל, כך ששימוש קבוע לרוב טומן בחובו מחיר כבד חדש. על רקע זה אין פלא שיותר ויותר סובלים מפיברומיאלגיה מסתמכים על עדויות מעודדות מהשטח על שימוש בקנאביס רפואי ובוחרים באופציה זו.

קנאביס רפואי ופיברומיאלגיה: מחקרים מציירים תמונה אופטימית

מאחר והקנאביס ידוע כמשכך כאבים טבעי, יש מקומות בעולם בהם האופציה של קנביס רפואי עבור אנשים שסובלים מפיברומיאלגיה קיימת כבר למעלה מעשר שנים. אלה מסתמכים על שורה של מחקרים קליניים שמצביעים על כך שאכן מדובר בטיפול יעיל לתסמונת. כך לדוגמה, בשנת 2008 נערך מחקר קליני נרחב בקנדה על מוצר מבוסס קנאביס בשם "נבילון" שנמצאה יעילה בהקלת תסמיני פיברומיאלגיה – חלק ניכר מבין המשתתפים במחקר דיווחו על שיפור ניכר בתסמינים.

במחקר אחר שנערך בברצלונה ב-2011 ערכו החוקרים השוואה בין חולי פיברומיאלגיה שחלקם טופלו באמצעות משככי כאבים קונבנציונאליים לבין חולים שטופלו בקנאביס. ממנה נמצא שלא רק שהקנאביס יעיל בטיפול בכאבי התסמונת אלא שהייתה לו גם השפעה חיובית על מצב הרוח והתפקוד הכללי של המטופלים. רק לאחרונה פורסם מחקר נוסף שבחן את ההשפעה של שמן CBD על כאבי פיברומיאלגיה ומצא שגם הוא עשוי להיות מאוד יעיל בהתמודדות עם התסמונת. מכאן, שהתמונה שהעולם המחקרי מצייר בהחלט אופטימית.

פופולאריות בקרב מטופלים

נוסף על הידע המחקרי, יש בידנו מאות עדויות של מטופלים שמדווחים שהטיפול בקנאביס שיפר מאוד את איכות חייהם ומסייע להם להתמודד עם תסמיני פיברומיאלגיה ללא תופעות הלוואי של משככי הכאבים. בשנת 2014, נכנס הכאב לרשימת התוויות הרפואיות המאפשרות קנאביס רפואי, והחלו להינתן מרשמי קנאביס רפואי לסובלים מפיברומיאלגיה.

הקשר החזק והרציף שלנו בבטר עם מטופלי פיברומיאלגיה מבסס עבורנו עוד יותר את החשיבות של הקנאביס הרפואי לטיפול בתסמונת. קחו, למשל, את הדוגמה של ט', בת השישים שסובלת מפיברומיאלגיה כבר 14 שנים. בשנים הראשונות היא טופלה רק במשככי כאבים קונבנציונליים ממשפחת המורפינים.

אחרי המלצה של ידיד עברה לקנאביס רפואי שהחליף בהצלחה את המורפינים. בשנתיים האחרונות היא מטופלת במוצרים של בטר ומעידה על הקלה במצבה הבריאותי. ט' הצליחה למצוא את הזנים המתאימים לה ומשתמשת ב- L.K T15, זן הברידי סאטיבה לטיפול במהלך היום וב-K.K T15, זן אינדיקה לטיפול בלילה על מנת להגיע לאיזון ושליטה בתסמינים.

Better-logo

חברת בטר היא מחברות גידול הקנאביס הרפואי הוותיקות והמוכרות בישראל, המספקת ללקוחותיה חווית קנאביס רפואי הטבעית והטהורה ביותר.

הצטרפו לקהילת בטר וקבלו ראשונים את כל המידע והעדכונים

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך