קנאביס לגיל השלישי: הרבה יותר מתרופת סבתא

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

הנה עובדה שתפתיע אתכם: בני ה-65 ומעלה הם היום פלח מרכזי מקרב המשתמשים בקנאביס רפואי. כשחושבים על זה רציונלית זה לא ממש אמור להפתיע מאחר שכבר הוכח שקנאביס מספק מענה להרבה מאוד מצבים כרוניים כמו כאב, חוסר תיאבון ובעיות קיבה, הנפוצים בקרב בני הגיל השלישי.

בנוסף, כמה מחקרים מצביעים על כך שקאנביס יכול להיטיב את מצבם של חולי אלצהיימר ובעקבות כך נרקם שיתוף פעולה בין חברת בטר לעמותת עמדא, המסייעת לחולי אלצהיימר ובני משפחותיהם, במטרה להנגיש את הטיפול בקנאביס רפואי גם לחולים אלו.

האסוסיאציה המיידית שיש לרובנו עם המונח 'קנאביס' לא מסתדרת עם הדימוי השגור שלנו לגבי סבא וסבתא. פרדוקסלית, ככל שמדע הרפואה לומד להכיר את צפונות הצמח, הולכת ומתחדדת ההכרה שדווקא עבור בני הגיל השלישי הקנאביס הרפואי טומן בחובו את ההבטחה הכי גדולה.

הקלה והתמודדות עם תסמינים כרוניים

חלק ניכר מההתוויות לשימוש בקאנביס רפואי נוגעות להקלה והתמודדות עם תסמינים כרוניים כמו כאבים ממקורות שונים, קשיים בשינה וחוסר תיאבון. הרבה מתסמינים אלו אופייניים למצבים גריאטריים ולאנשים שנמצאים בגיל השלישי.

למשל, נושא הכאב – כמעט כל אדם בעשור השמיני או התשיעי לחייו סובל מסוג מסוים של כאב כרוני אותו קנאביס רפואי יכול להקל. מעבר להקלה הפיזיולוגית הישירה הרבה מאוד מבוגרים בגיל השלישי גם סובלים ממצב רוח ירוד, גם בהקשר הזה מטופלים רבים שהחלו להשתמש בקנאביס רפואי דיווחו על שיפור משמעותי במצב הרוח ובתסמינים נלווים כמו שיפור בתיאבון ושיפור באיכות השינה.

להתגבר על תפיסות מוטעות

יחד עם זאת, גם היום אחד החסמים הכי גדולים לשימוש בקנאביס רפואי בקרב מטופלים בגיל השלישי הן תפיסות מוטעות שיש לאנשים לרבים משכבות גיל אלה, המזהים את הקנאביס עם היותו סם ממסטל ומסוכן.

עם זאת, שינוי הגישה הרחב בקרב כלל הציבור בנוגע ליכולות ולסגולות צמח הקנאביס, לא פוסח על בני ה-65 ומעלה, עם יותר ויותר בני גיל זה הנכנסים למעגל המטופלים. כך אנחנו מוצאים שאלה מהווים כיום פלח גדול ומשמעותי מהאוכלוסיה שצורכת קאנביס רפואי. מרכיב משמעותי שתרם לשינוי במגמה הוא ההתרחבות של מגוון מוצרי קנאביס בשוק וגיוון בצורות ואופני השימוש כמו שמן או אידוי, המקלים על מטופלים מבוגרים לצרוך את הקנאביס ללא חשש.

בשורות טובות לחולי אלצהיימר ודמנציה

כשמדברים על בעיות רפואיות שמאפיינות את הגיל השלישי, אי אפשר להתעלם ממחלת האלצהיימר ומצבים אחרים של דמנציה. בשנים האחרונות מצטברות הרבה מאוד עדויות הן ברמת היזון חוזר שמתקבל ממטופלים בשטח והן בסדרה ארוכה של מחקרים שמעידים שקאנביס יכול להקל על תפקוד של חולי אלצהיימר.

במחקר שהתבצע בשנת 2015 על ידי חוקרים מהאוניברסיטה העברית בירושלים וחוקרים מאוניברסיטת בון בגרמניה התגלה כי ה-THC, אחד המרכיבים הפעילים בצמח הקנאביס, שיפר תפקודי מוח אצל עכברים מבוגרים. עדיין מוקדם להכתיר את הקנאביס כתרופת פלא לאלצהיימר, אך ברמה התפקודית והרגשית היומיומית יש המון עדויות קליניות שקנאביס יכול להפחית תסמינים של דיכאון וחרדה שאופייניים לחולי אלצהיימר.

בטר - לא מתפשרים על איכות הקנאביס

בטר ועמותת עמדא נרתמות לעזור

הבעיה היא שבפני האוכלוסייה שסובלת מאלצהיימר ודמנציה נמצאים חסמים רבים שמקשים עליה את הנגישות לקנאביס רפואי. רבים מאותם חולים נמצאים במוסדות גריאטריים וזקוקים לתיווך של בני משפחה ואנשי צוות סיעודי, ובהרבה מהמקרים אלה אינם בקיאים בעולם הקנאביס הרפואי כך שבפועל, הטיפול נמנע מחולי אלצהיימר שזקוקים לכך.

מסיבה זו בטר חברה לעמותת עמדא המסייעת לחולי אלצהיימר ובני משפחותיהם. שיתוף הפעולה של בטר ועמדא נועד להנגיש את המידע על הקנאביס לחולים ולמשפחות ולאפשר להם, בהמלצת הרופא המטפל, מוצרים איכותיים של קנאביס רפואי שיכולים להקל על חייהם.

כחלק משיתוף הפעולה, בטר מקצה נציג ייעודי שמלווה ותומך בבני משפחה וחולים שמעוניינים לבחון את הטיפול. בנוסף, עומד לרשותם רופא שמוסמך להנפיק רישיונות. עוד בתכנון הוא שבטר תערוך הרצאות והדרכות בזום לבני משפחה והצוותים הרפואיים במוסדות.

Better-logo

חברת בטר היא מחברות גידול הקנאביס הרפואי הוותיקות והמוכרות בישראל, המספקת ללקוחותיה חווית קנאביס רפואי הטבעית והטהורה ביותר.

הצטרפו לקהילת בטר וקבלו ראשונים את כל המידע והעדכונים