רישיון לקנאביס רפואי: איך מקבלים אישור? המדריך המלא

רישיון לקנאביס רפואי: איך מקבלים אישור? המדריך המלא

שיתוף:

רישיון לקנאביס רפואי. המדריך

אתם סובלים ממחלה או מכאבים כרוניים ורוצים לדעת האם אתם זכאים לצרוך קנאביס רפואי? למרות שיש המשווים קנאביס רפואי לתרופה, זוהי (עדיין) לא תרופה ולכן גם המסלול לקבלת הזכאות שונה מהמסלול המוכר לקבלת תרופות. לשם כך בנינו עבורכם את הדרך הנכונה להשגת רישיון לקנאביס רפואי ואת המוצר המתאים לכם.

שלב ראשון: היכרות מהירה עם התחום

השימוש בקנאביס לצרכים רפואיים היה קיים משחר ההיסטוריה, אבל בעשור האחרון התחוללה קפיצת דרך משמעותית בעולם בהכרה בסגולות הצמח הפלאי הזה למגוון בעיות בריאותיות ונפשיות. בהיבט הזה, ישראל נחשבת לחלוצה בתחום, עם שורה של חברות ישראליות, וביניהן – חברת בטר (Better), אשר נחשבות למובילות עולמיות הודות לניסיון והידע הרב שצברו לאורך שנות פעילות רצופות מול מאות אלפי מטופלים.

אבל מאחר שקנאביס הוא לא תרופה, אלא סם הנמצא תחת פקודת הסמים המסוכנים, מסלול הצריכה שלו שונה מזה של תרופה רגילה. בעוד שעבור תרופה רגילה עלינו לפנות לרופא משפחה או רופא מומחה להשגת מרשם, במקרה הזה עלינו לפנות לרופאים מורשים על מנת לקבל רשיון – אישור לקנאביס רפואי. השלב השלישי מפרט כיצד ומדוע, אבל לפני כן כדאי להתעכב על רשימת הצרכים הבריאותיים המוכרים על ידי המדינה, המאפשרים קבלת רישיון לצריכה ולרכישת קנאביס רפואי.

לא מתפשרים על איכות הקנאביס

שלב שני: האם מגיע לכם רישיון לקנאביס רפואי?

נפתח עם שתי התניות חשובות. הראשונה, לא כל מחלה או בעיה רפואית תזכה אתכם באפשרות להשיג היתר לקנאביס רפואי. השנייה, גם אם אתם סובלים מאחת (או יותר) מהבעיות הרפואיות, עדיין אין זה אומר שאתם זכאים לרשיון באופן אוטומטי.

אז איך מקבלים רישיון לקנאביס רפואי? הגישה הרווחת במשרד הבריאות דרך היחידה לקנאביס רפואי (יק"ר) היא שהשימוש יכול לבוא במקרים בהם השימוש בתרופות קונבנציונליות לא אפקטיבי מספיק. ולכן, יהיה עליכם לערוך בדיקה פרטנית מהן הדרישות של היק"ר, עבור כל אחת מהבעיות הרפואיות המצויינות להלן:

סרטן, קרוהן, קוליטיס, כאב, איידס (HIV), טרשת נפוצה, פרקינסון, תסמונת טורט, אפילפסיה, חולים סופניים, פוסט טראומה (PTSD).

מצאתם עצמכם באחת או יותר מהבעיות הרפואיות ואתם עונים על רשימת התנאים הספציפיים הקיימים בה? כעת הגיע הזמן למצוא את הרופא המתאים לכם לשם קבלת רישיון לשימוש ולרכישה.

שלב שלישי: מוצאים את הרופא המתאים

באחרונה עברה האסדרה החדשה אשר הקלה משמעותית על מציאת רופא שמורשה להנפיק רשיונות ובעצם קובע מי זכאי לקנאביס רפואי. רופאים (מהשרות הציבורי או הפרטי) המורשים להנפיק רישיון לשימוש עושים זאת בו במקום ואילו כל האחרים יכולים לפנות באמצעות טופס מקוון ליק"ר, הבוחנת האם המועמד עומד בתנאים או לא.

הכנסת קבעה תעריף שנתי אחיד לביקור אצל רופא מהשרות הציבורי המורשה להנפקת רשיון בסך 278 ₪, ואילו בקרב רופאים פרטיים העלות צומחת למאות שקלים לביקור.

יש לציין כי מטופלים אונקולוגיים זכאים לקבל שרות להנפקת רישיון גם במחלקות האונקולגיות בבתי החולים.  לאחר שקבעתם את התור, תוודאו כי יש ברשותכם תיק רפואי המפרט את היסטוריית הטיפולים עבור הבעיה הרפואית שבגינה בחרתם להוציא רשיון לקנאביס רפואי.

חשוב לדעת שאם הרופא מחליט שאינכם זכאים לקבלת הרישיון, אתם יכולים לקבוע תור נוסף לרופא אחר ולקוות לשינוי בהחלטה.

מהפכה בעולם הטיפול בכאב כרוני. גם בישראל

שלב רביעי: בוחרים את הרשיון המתאים

האסדרה החדשה שינתה לא רק את היקף הרופאים שמורשים להנפיק רשיון, אלא גם את אופי הרשיון עצמו. לפניה, היה נהוג לתת רישיון לקנאביס רפואי לפי היקפי הצריכה החודשיים בתפרחות (20-60 גרם) או בשמן, ואילו כעת נוספה קטגוריה נוספת לרשיון – אחוז החומרים הפעילים בצמח – THC ו-CBD. ה-THC מצויין באות T ואילו ה-CBD מצויין באות C והמספר לצד כל אות מציין את האחוזים הפעילים עבור כל אחד מהם. לדוגמה: T10 C5 , כלומר – 10% THC ו-5% CBD.

באופן טבעי, אם אתם מטופלים חדשים, רוב הסיכויים שהרופא יבחר לספק לכם מינונים קטנים יותר, הן במשקל והן לגבי החומרים הפעילים במוצר.

שלב חמישי: מוצאים את בית המרקחת לרכישת המוצר

אישור לקנאביס רפואי בידיכם וכעת אתם ניצבים בפני השלב האחרון – מציאת בית המרקחת המחזיק במוצר שקיבלתם. כיום קיימים עשרות בתי מרקחת בפריסה ארצית המורשים למכור קנאביס לטיפול רפואי, אולם חשוב לדעת שבתי מרקחת שונים מחזיקים במוצרים שונים מחברות שונות. לכן, המלצתנו היא לבדוק מול בית המרקחת אם קיים אצלם במלאי המוצר הספציפי אותו אתם מחפשים לפני הגעתכם למקום.

Better-logo

חברת בטר היא מחברות גידול הקנאביס הרפואי הוותיקות והמוכרות בישראל, המספקת ללקוחותיה חווית קנאביס רפואי הטבעית והטהורה ביותר.

הצטרפו לקהילת בטר וקבלו ראשונים את כל המידע והעדכונים

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך